facebook

image
cze20

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?

Sylwester dla większości zwierząt to bardzo stresująca noc. My świetnie się bawimy, a zwierzaki cierpią. Nie znoszą one huku fajerwerków. Warto szczególnie zadbać o komfort psychiczny psów i kotów w ten ostatni dzień w roku.

Kiedy my w najlepsze bawimy się na imprezach przy huku korków od szampana, psy i koty marzą, by sylwestrowa wrzawa wreszcie ucichła. Sylwester nie kojarzy się na pewno zwierzętom ze wspaniałą zabawą. Wybuchy petard i rozbłyski fajerwerków przyprawiają je o spory stres, na który nie pomagają czułe pieszczoty właściciela czy dodatkowa porcja smakołyków. Warto więc właściwie przygotować zwierzaka do tej ostatniej nocy w roku.

Zbytnia czułość nie pomaga
Obdarowywanie zwierzaka słodyczami i przytulanie go w sylwestra na nic się zda. Wydawałoby się, że takie zachowanie w sylwestra jest wskazane, jednak nic bardziej mylnego. Wzmaga to jedynie poczucie zagrożenia u zwierzęcia i powoduje powstawanie jeszcze większych lęków. Od tej pory, Twoje zwierzę będzie kojarzyło miłe zachowanie z nadejściem czegoś okropnego. Najlepiej nie zwracać uwagi na reakcje lękowe pupila i samemu zachować spokój. Jeżeli pies lub kot chce się schować pod łóżko lub w ciemnej łazience, pozwólmy mu na to. W żadnym wypadku nie należy wyciągać zwierzaka z kryjówki, jaką sobie zapewnił. Gdy zwierzak będzie czuł od nas spokój, łatwiej będzie mu zrozumieć, że nic złego mu nie grozi.

Spacer
Przed nocą sylwestrową warto zafundować pupilowi długi spacer. Zwierzak będzie się mógł wtedy zrelaksować i odprężyć przed ciężką nocą, która go czeka. Warto także spróbować zmęczyć psa intensywną zabawą. Być może będzie tak zmęczony, że nie będzie się aż tak przejmował hukiem fajerwerków.

Kryjówka dla zwierzaka
Warto zorganizować dla pupila cichy kąt w domu. Będzie to dla niego prawdziwy azyl, w którym spędzi sylwestra. Warto właściwie przygotować również mieszkanie. Istotne jest, aby pozamykać wszystkie drzwi i okna, a także zaciągnąć żaluzje i zasłony. Warto zorganizować zwierzęciu kryjówkę w pustym pomieszczeniu, w którym właśnie zostaną tak przygotowane okna. Na podłodze można stworzyć kryjówkę z poduszek i koców. W takiej przestrzeni zwierzak będzie mógł się czuć bezpiecznie i komfortowo. Nie należy w trakcie nocy sylwestrowej wchodzić do takiego pokoju i zapalać światła. Pozwoli to ograniczyć dodatkowy stres dla zwierzęcia.

Środki uspokajające w ostateczności
Jeżeli masz już doświadczenia z tym, że Twój pupil nie będzie w stanie zachować się spokojnie podczas, gdy usłyszy fajerwerki, podaj mu środki uspokajające. Oczywiście ich podanie należy skonsultować z weterynarzem. Dzięki temu, w żaden sposób nie zaszkodzą zwierzęciu. Jeżeli dobierze je profesjonalny lekarz, zapewnią pupilowi spokój i ograniczą stres.

Pomocne może by także zastosowanie preparatów z syntetycznymi odpowiednikami psich lub kocich feromonów, np. preparat dla psów w postaci sprayu lub wtyczki z dyfuzorem dla kotów.

Zadbaj o komfort swojego zwierzęcia podczas sylwestra. Niech także Twoje zwierzę powita Nowy Rok ze spokojem.

Najlepsze oferty sylwestrowe w jednym miejscu!